Отбасы-рухани құндылықтарды сақтаушы

23.11.2021

"Мені қоршаған әлеммен байланыстыратын барлық жақсы нәрсе менің отбасыммен байланысты", - деп жазды әйгілі университеттің негізін қалаушы Вильгельм Гумбольт өзінің естеліктерінде. В. А. Сухомлинский былай деп жазды: "әке мен ана – бала үшін ең үлкен билік. Ұрпақтардың терең байланысы бар. Бала - ғасырлар бойына созылған тізбектің байланыстарының бірі, ал оның үзілуі – моральдық принциптердің бұзылуына әкелетін ең ауыр трагедия". Есіңізде болсын: ата-ана тілден секірсе, бала тілде секіреді. "Балалар-қоғамның тірі күші. Оларсыз ол қансыз және суық болып көрінеді". А. С. Макаренко осылай деді. Мектеп өскелең ұрпақты тәрбиелеуде жетекші рөл атқарады. Алайда, отбасы балаға алғашқы өмірлік тәжірибе береді, отбасында Мінез мен моральдық келбеттің негізі қаланады, атап айтқанда отбасынан жас ұрпақтың қызығушылықтары мен бейімділіктерінің бағыты көп жағдайда байланысты.